NAŠE VNITŘNÍ AKVÁRKO

Už jste někdy slyšeli přirovnání, že lidské tělo je takové naše vnitřní akvárko?

Z pohledu lymfatického systému – našeho vnitřního “vodohospodáře” – to je velmi výstižné.

Začněme tím akvárkem samotným. Každý správný akvarista dobře ví, že pokud chce mít v akvárku zdravé a spokojené ryby, tak se o ně musí náležitě starat.

Pořídí kvalitní vzduchování, aby rybičky měly neustále dostatek kyslíku, vodu pravidelně čistí, případně kontroluje ph, upravuje jeho hodnotu, odstraňuje odumřelé rostliny a krmí rybky pravidelně a kvalitní stravou. Udržuje ideální teplotu vody a taky dává pozor kolik slunečních paprsků během dne dopadne na akvárko. Kvalitní filtr to všechno čistí, voda je krásně průzračná a ryby šťastné. Ideální stav!

Může ale nastat situace, kdy se filtr rozbije, přemnoží se nějaká bakterie, voda v akvárku je moc kyselá, zakalená a rybám se to přestane líbit. V tuto chvíli je potřeba začít jednat. Pro nezkušeného a neznalého akvaristu to může být metoda pokus omyl, ti zkušenější si s takovou situací poradí daleko snadněji.

A velmi podobně to je i s naším tělem. Je všeobecně známo, že tělo tvoří téměř z 80% voda. To je už solidní základ na akvárko. A teď si představte, že těch zbývajících 20% procent – jednotlivé buňky – jsou malé rybky, kterým je nejlépe v čisté, proudící, provzdušněné vodě.

A už se k tomu pomalu dostáváme. Abychom docílili toho, že naše buňky/ jednotlivé orgány budou v co nejlepší kondici, tak jim musíme dopřát kvalitní prostředí.

O kvalitu vody v našem těle se můžeme postarat a to různými způsoby. Třeba pravidelným čistěním filtrů. Lidské tělo má takových filtrů hned několik (játra, ledviny, lymfatický systém) a je důležité se o ně pěkně a s láskou starat.

  • dodržování pitného režimu
  • detoxikace organismu
  • pravidelný pohyb
  • pobyt na čerstvém vzduchu
  • podpora lymfatického systému
  • podpora metabolismu a pravidelného vyprazdňování
  • kvalitní strava

Lymfatický systém má na “vodohospodaření” v našem těle zásadní vliv. O jeho funkci a způsobech, jak ho podpořit, se můžete dočíst zde.

Přeji Vám, aby Vaše akvárko bylo pořád plné svěží a čísté vody a vaše buňky se radovaly z jeho prostředí. Prostě, abyste byli dobrými akvaristy 🙂

Kateřina Dvořáková
Jsem propagátorka aktivního lymfatického systému a naučím Vás, jak ho efektivně podpořit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře