MĚJ PŘEHLED! Aneb čím víc víš, tím lepší kroky můžeš podniknout.

Spousta strachů, obav, komplikací, problémů může mít základ v nevědomosti. Z nedostatku informací. Z kusých útržků a bujné fantazie. A to bych mohla pokračovat, čeho všeho je naše mysl schopná :))

Já se chci však čistě pragmaticky zaměřit na řešení našeho nějakého diskomfortu na tělesné úrovni – v našem případě spojeného se špatnou / nedostatečnou funkcí lymfatického systému.

Jak již bylo zmíněno v jiných článcích, problémy s lymfatickým systémem (dále LS) jako je např. lymfedém, jsou většinou celoživotní záležitostí. Na jeho léčbu neexistuje žádná efektivní pilulka, jednorázová operace či zákrok. Pro zlepšení funkce LS se nabízí celý balíček komplexní léčby a já bych vám ho teď ráda přiblížila, abyste prostě měli přehled!

V dnešní době máme naštěstí k dispozici čím dál víc informací nejen ohledně způsobů léčby klasickou medicínou, ale můžeme si vybrat i z široké škály alternativních metod.

Pojďme si říct, co je hlavním cílem léčby:

  • podpořit tok lymfy do zdravých cév
  • mít otoky pod kontrolou, zmenšit je
  • podnikat kroky k prevenci nebo předejít případným komplikacím
  • celkově zlepšit kvalitu života

Zkrátka: je velmi důležité vzít svoje zdraví do vlastních rukou, podívat se nemoci do očí a aktivně se podílet na zlepšení.

Zde bych ráda upozornila na fakt, že sebelítost ještě nikdy nikomu jeho problém nevyřešila a je to velmi neefektivně využitá energie (vážně, nikomu to neprospěje! :))

Buďme tedy ifnormovaní, abychom se s naší nemocí mohli seznámit a zorientovat se v možnostech léčby.

 

Onen léčebný balíček odborníci nazývají “Komplexní dekongestivní fyzioterapie” a rozhodně to není nic, čeho byste se měli obávat. Ba naopak. Je to soubor jednotlivých úkonů, kdy hýčkáte svoje tělo – takže vlastně velmi příjemná záležitost :)).  Jediný háček může být v důslednosti a pravidelnosti.

Tento způsob léčby se dlouhodobě osvědčil jako nejefektivnější metoda při léčbě lymfedému.

Pojďme se tedy podívat na jeho jednotlivé části:

Péče o kůži

Péče o kůži je důležitou součástí celkové terapie. Kůže tvoří bariéru proti infekci a jekékoliv její porušení může být vstupní bránou pro bakterie. Pokud lymfatický systém nefunguje tak jak má, neumí si s napadením bakteriemi tak dobře poradit a hrozí značné riziko infekce.

Je proto důležité věnovat prevenci poškození kůže velkou pozornost a dodržovat alespoň základní pravidla – udržovat kůži čistou a vláčnou.

A taky pozor na různá drobná zranění, škrábnutí, bodnutí hmyzem apod. V tomto případě se snažte poraněné místo vždy desinfikovat, aby se předešlo případné infekci. A když u sebe zrovna nebudete mít jodovou tinkturu, tak to zkuste třeba čistým alkoholem :)).

 

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž patří mezi asi vůbec nejefektivnější složku Komplexní dekongestivní fyzioterapie a z pohledu historie medicíny to je relativně mladá záležitost. Byla vyvinuta Emilem Vodderem a jeho ženou v roce 1932. Dr. Vodder nebyl lékař, ale fyzioterapeut, takže jeho metodě, která i přes to, že byla velmi účinná, trvalo dalších 30 let, než byla mezi lékaři plnohodnotně uznána.

Jedná se o velmi jemné pohyby, které na začátku otevírají lymfatické uzliny, do kterým se pak opět velmi jemně vhání nahromaděná lymfa. Vzhledem k tomu, že se téměř jedna třetina lymfatických uzlin nachází v oblasti hlavy, krku, hrudníku a podpaží, manuální lymfodrenáž začíná právě v této oblasti otevíráním uzlin.

Pozor, tento druh masáže není vhodný pro otoky způsobené onemocněním srdce, jater a ledvin. Stejně tak se nedoporučuje při hluboké žilní trombóze, při akutním zánětu či infekci.

 

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž částečně simuluje práci lymfoterapeuta, ale spíš ji dokonale doplňuje.

Jedná se o nafukovací návleky s několika komorami, které se postupně plní vzduchem, vytváří potřebnou tlakovou vlnu, díky níž dochází k efektnímu pohánění lymfy. Její výhodou je rovnoměrné působení stejným tlakem na obě končetiny současně. Často v rámci terapie bezprostředně navazuje na manuální lymfodrenáž (v ideálním případě :)).

Mějte na paměti, že pokud absolvujete pouze přístrojovou lymfodrenáž, tak i zde je nutné manuální “otevření lymfatických uzlin”. To může udělat terapeut obsluhující přístroj, popř. si je můžete otevřít sami jemnými krouživými pohyby v oblasti krku a klíční kosti.

 

Komprese elastickými návleky

Kompresní návleky patří mezi další velmi efektivní složku terapie.

Správně zvolené kompresní návleky pomáhají rozpohybovat lymfu. Díky neustálému tlaku zabraňují hromadění lymfy a minimalizují tak otoky.

Kompresní návleky můžete pořídit v několika kompresních třídách – nejmenší (I) až velmi silná (IV). Já používám kompresní třídu II. Jedná se o střední léčebnou kompresi.

Doporučuje se tyto kompresní doplňky nosit co možná nejčastěji, obzvlášť při sportu.

Nedoporučuje se nosit na spaní. To si dejte nohy pěkně nahoru a spěte s lehkýma nohama :)).

Tip: zajít k lékaři se opravdu vyplatí. V případě lymfedému (a ne jenom) máte nárok 1x za půl roku na kompresní podkolenky proplacené pojišťovnou. Není to úplně levná záležitost, takže to jistě oceníte :))

Pohyb

Narozdíl od krve, lymfa nemá srdce – svůj hnací motor a její dostatečná funkce je závislá na našem pohybu. Je tedy na nás, abychom ji rozproudili sami.

Mezi nejdoporučovanější druhy pohybu patří chůze, plavání, jóga, turistika.

Velmi efektivní je skákání na trampolíně, kdy vlivem setrvačnosti tekutin při protipohybu dochází ke zrychlení toku lymfy.

A dýchání… to je úplný balsám pro celý lymfatický systém a o jeho dálší prospěšnosti vám bude na počkání vykládat minimálně každý jogín :)).

*****

Z vlastní zkušenosti musím říct, že asi nejnepříjemnější aspekt projevu lymfedému je jeho estetická složka. Nejvíc se projevuje v létě / horkých dnech, kdy sklony k otokům jsou v daleko vyšší míře.

Výběr bot a oblečení často musím přizpůsobit situaci a s krátkou sukní se raději rozloučít. Z relativně normálních nohou (rozuměj: na nártu nohy jdou rozeznat kosti) se během dne a odpoledne stanou dva rovné kůly, které od sexy vzezření mají hodně daleko. Nepříjemné pnutí a tlak je dalším doprovodným projevem. To vše dokáže velmi ovlivnit psychický stav a celkovou vnitřní pohodu.

To se plynule dostávám k motivaci, proč je dobré pravidelně dodržovat celkovou péči o lymfatický systém. Taky doufám, že jsem vám dala základní informace, abyste měli přehled a mohli udělat patřičné kroky.

Cítit se ve svém těle lehce je paráda a dodržování výše uvedených kroků určitě stojí za to!

Držím nám všem palce a přeji výdrž a trpělivost.

Kateřina Dvořáková
Jsem propagátorka aktivního lymfatického systému a naučím Vás, jak ho efektivně podpořit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře