CO TO TA LYMFA VLASTNĚ JE A TROCHU HISTORIE PRO ZAČÁTEK

Asi jste se už setkali s pojmem lymfatický systém (LS), lymfa, lymfatické uzliny. Někteří víc, někteří méně. A já bych vám, jako velká propagátorka aktivního lymfatického systému, tento geniální mechanismus ráda přiblížila více do hloubky. A to nejenom v tomto článku, ale lymfatický systém je tak důležitý, že mu věnuji celý blog, celou stránku, celou doménu *

Pro začátek trochu teorie.

Lymfatický systém se skládá ze sítě lymfatických cév, skupin lymfatických uzlin, mandlí, sleziny, brzlíku a další lymfatické tkáně v ostatních orgánech.

– Čistí tělo od toxinů, tuků a dalších přebytečných látek

– Tvoří a podporuje imunitní systém

– Hospodaří s vodou

Lymfatický systém je ohromující spleť tekutin, orgánů, žláz a uzlin, kanálků a cév, která neustále pracuje a odvádí odpadní látky. Miliony uzlin různých velikostí střeží průchod před proniknutím ničivých látek do těla.

Narozdíl od cirkulace krevního systému, lymfatický systém pouze odvádí tekutinu z tkáně a sbírá odpad ze všech buněk a díky složitému procesu je odstraňuje a eliminuje v těle.

Lymfa nemá svůj hnací motor jako krev a její dostatečná funkce

je závislá na našem pohybu.

Každý den v těle odumřou biliony buněk a vytváří tak toxickou substanci. Kromě toho jsou toxiny tvořeny i zbytky nestrávené stravy, dále jsou to škodlivé látky, čistící prostředky, kosmetika a spousta dalších věcí, které si dáváme na tělo i do těla. Lymfatický systém toto všechno čistí.

Lymfatický systém je prostě příliš důležitý na to, aby byl ignorován.

Taky trochu historie.

I přes to, jak velkou funkci LS zastává a jak důležitý je pro naše zdraví, více se začal zkoumat až na začátku dvacátého století. Ale vezmu to raději pěkně po pořádku.

Hippokratés, otec medicíny, poprvé pojmenoval lymfu “bílou krví”. Ale opravdový význam dostala ona “bílá krev” až v 30tých letech 20. století díky dánskému Dr. Vodderovi. On se svojí manželkou Dr. Estrid Vodder byli úplně prvními průkopníky lymfologie a propracovali metodu manuální lymfodrenáže. Dr. Vodder nebyl lékař, ale fyzioterapeut, takže jeho metodě, která i přes to, že byla velmi účinná, trvalo dalších 30 let, než byla mezi lékaři plnohodnotně uznána.

Bylo to až v šedesátých letech, kdy německý lékař Foldi a Asdonk, australský lékař Casley-Smith a další doktoři a badatelé začali Vodderovu metodu klinicky testovat.

V roce 1967 Dr. Asdonk vědecky popsal, otestoval a stanovil indikace a kontraindikace této metody a pak začala být v západní Evropě běžně používána v nemocnicích a hrazena zdravotními pojišťovnami.

Z výše uvedeného je zřejmé, že tento obor (lymfologie) je z pohledu medicíny relativní mladík, který s přibývajícím věkem dostává čím dál víc pozornosti, kterou si právem zaslouží.

Já se s Vámi ráda podělím o informace, které jsou s LS spojeny a o novinky, které se v tomto oboru vyskytnou.

Tak brzy na čtenou 🙂

K.

 

Kateřina Dvořáková
Jsem propagátorka aktivního lymfatického systému a naučím Vás, jak ho efektivně podpořit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře