3 TIPY, JAK PŘIPRAVIT SEBE A SVÉ TĚLO NA VÁNOČNÍ RADOVÁNKY

Já mám advent ráda. Stejně tak Vánoce a Nový rok. A dokonce jsem začala mít ráda i to temné období, které vrcholí zimním slunovratem. Toto období totiž není vůbec povrchní a jde pěkně do hloubi vlastní duše. Člověk se tak může pěkně usebrat, rozjímat, opustit vzorce, které mu už neslouží a nastavit si priority a hodnoty, které mu dělají RADOST. Ano! Mé velké letošní uvědomění je NÁSLEDOVAT SVOJI NEJVYŠŠÍ RADOST v každém okamžiku. Někdy to jde snadno, někdy to vyžaduje trochu větší a náročnější překopání vlastního života, ale stojí to za to! :))

Projekt Moje lymfa se hlásí o své slovo už několik let, ale po cestě se občas objevovaly různé klacíky, klacky a někdy pořádné balvany. Jeho hlásek však nikdy neutichl a trpělivě vyčkával. Vyčkával, až opravdu začnu NÁSLEDOVAT SVOJI NEJVYŠŠÍ RADOST (nejenom v profesním směru) a začnu mu věnovat adekvátní pozornost, kterou si zaslouží a přesunu ho na první kolej.

A proč vám to všechno píšu? Abyste se připravili na to, že vás nyní začnu zahrnovat informacemi o lymfě a budu vás neustále vybízet k tomu, abyste o svůj lymfatický systém s láskou pečovali :)).

No, a když se nám teď blíží období intenzivního slavení, hodování a koukání na pohádky (rozuměj minimálního pohybu), tak je vhodné tělo na to krapet připravit. V lednu na vás na každém rohu každoročně vyskakují detoxikační výzvy, slevy na cvičební permanentky a různé ověřené diety.

Proč ale svému tělu neulevit už předem a následky tak minimalizovat?

Nabízím 3 tipy, jak na to:

1) Udělejte si detoxikační den (nebo taky 2, 3 a víc)

Jak jsem již zmiňovala v minulosti, lymfatický systém patří k jednomu z největších čistících orgánů, který má vliv na imunitu a odvádí toxické látky. Mezi další patří mimo jiné játra, ledviny, plíce a pokožka. Pokud ulevíte všem čistícím orgánům, tak vaše tělo bude lépe připraveno na případné „stravovací hříchy“ během Vánoc.

Udělejte svému tělu (a lymfatickému systému obzvlášť) dobře a alespoň na pár dní zkuste vynechat následující:

 • lepek (zkuste nahradit přirozeně bezlepkovými potravinami – pohanka, jáhly, rýže apod.)
 • mléko a mléčné výrobky – velmi silně zahleňuje
 • cukr
 • odepřete si kávu
 • maso
 • umělé tuky, prefabrikáty, fast food a další toxické potraviny

Naopak do svého jídelníčku zařaďte více čerstvé zeleniny a ovoce. Čím striktnější budete, tím líp se na vánoční hodování připravíte 🙂

2) Zařaďte do předvánočního období trochu pohybu

Nemusí se jednat o žádné hodiny ve fit centrech. Stačí přidat pár drobností navíc:

 • vyběhnutí schodů pěšky místo výtahu
 • pár pozdravů slunci dokáže divy
 • podvečerní procházka místo rozčilování se u zpráv
 • zcela nenáročné kroužení pažemi a krkem

v oblasti krku a paží je téměř 1/3 všech lymfatických uzlin a rozhýbáním právě této oblasti velmi významně aktivujete svůj lymfatický systém

3) Konzumujte hořké jaterní čaje a čaj zelený

Když už přijde na věc a něco sladkého (a možná i tučného) si dáte, tak svému tělu s trávením trochu pomozte. Jakmile pomůžete játrům a celé trávící soustavě, tak automaticky pomáháte i lymfě, aby lépe proudila a nedocházelo tak k otokům. Zkuste během svátků (a nejen tehdy) do vašeho jídelníčku (resp. nápojového lístku) zahrnout následující:

 • hořké jaterní čaje – vaše játra vás budou milovat :))
 • zelený čaj – říká se, že pomáhá játrům štěpit cukry, tak proč to nepodpořit
 • tonic – dálší skvělý hořký nápoj. A když jsou ty vánoce, tak třeba i s jedním malým Fernetem (ale ne víc! :))

Přeji vám, aby zbytek adventu a konce roku se nesl na vlně lásky, vnitřní harmonie, naslouchání vlastnímu srdci a setkávání se s vašimi milovanými.

A taky ať vaše lymfa krásně proudí!

Kateřina

Kateřina Dvořáková
Jsem propagátorka aktivního lymfatického systému a naučím Vás, jak ho efektivně podpořit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře